Nėštumo stadijos: ką būtina žinoti?

nestumas-5209fd0ef0719.jpg
 
1 komentaras
Moters nėštumas skirstomas į tris stadijas, vadinamas trimestrais, kurių kiekvienas trunka po tris mėnesius. Pirmasis trimestras apima 1-13 nėštumo savaites, antrasis skaičiuojamas nuo 14 iki 26 savaičių ir trečiasis – nuo 27 iki 40.

Pirmasis trimestras

Sekso metu vyras ejakuliuoja milijonus spermatozoidų ir tereikia tik vieno vienintelio, kad moters kiaušinėlis būtų apvaisintas. Tada maždaug per artimiausias 10 dienų jis kiaušintakiu nukeliauja į gimdą ir prisitvirtina prie gleivinės.

Vaisius. Pirmo trimestro metu mažytis embrionas užauga nuo kelių milimetrų iki 8 centimetrų. Su kiekviena savaite vaisiaus fizinė struktūra vis labiau formuojasi: vystosi galvos ir stuburo smegenys, nervų sistema, lytiniai organai ir panašiai. 8 savaitę galva sudaro pusę viso vaisiaus dydžio.

Būsima mama. Pirmojo trimestro metu moteris turi labai prižiūrėti savo sveikatą. Jeigu kraujuojama iš makšties – būtina kuo skubiau kreiptis į gydytojus. Tačiau jeigu jaučiate nežymų silpnumą ar nuovargį, padidėja ir pajautrėja krūtinė – skubėti pas medikus nereikia, nes tai gali būti normalūs nėštumo pradžios simptomai.

Moteris iki 8 ar 12 nėštumo savaičių gali pykinti. Nors dažniausiai tai vadinama rytiniu pykinumu, tačiau jis gali pasireikšti bet kuriuo paros metu. Neretai norima neįprasto maisto, tačiau svarbu vengti tokių produktų, kuriuose gali atsirasti juos nuodijančių bakterijų Listeria.        

Antrasis trimestras

Vaisius. Apie 16 savaitę pradedami jausti vaisiaus judesiai. Jo viso kūno struktūra jau susiformavusi, todėl ultragarsu galima nustatyti lytį. Šiuo periodu vaisius yra maždaug 14 cm ilgio ir sveria apie 150 gramų. Praėjus 20 savaičių nuo nėštumo pradžios išryškėja plaukuotumas, o stetoskopu galima išgirsti širdies dūžius. Dabar vaisius yra maždaug 20 cm ilgio ir sveria 300 gramų.

24-ąją savaitę atsiveria vokai, oda būna labai susiraukšlėjusi, organai ir toliau vystosi. Vaisiaus ilgis šiuo metu siekia apie 25-30 centimetrų, o svoris – 500-600 gramų.  

Būsima mama. Moteris antrojo trimestro metu priauga svorio. Šeštuoju mėnesiu tai gali siekti apie 5 kilogramus, kurių vieną sudaro vaisius bei jo vandenys. Šiuo periodu gali atsirasti matomų odos pakitimų, pavyzdžiui, ryškios pigmentinės dėmės ant pilvo, dar vadinamos „nėštumo kauke“.

Trečiasis trimestras

Vaisius. Paskutinio trimestro metu vaisiaus svoris auga sparčiau, vis dar vystosi plaučiai, stiprėja kaulai. Nėštumo metu vaikas moters pilve gali būti įsitaisęs įvairiai, tačiau maždaug 33-čią savaitę jis atsiverčia žemyn galva, nukreipta į gimdos kaklelį, ir ruošiasi gimimui.

38-ąją savaitę būsimas naujagimis jau sveria apie 3 kilogramus ir yra 45 centimetrų ilgio. Jam gimdoje šiuo periodu pasidaro labai ankšta, todėl „spardosi“ kur kas pasyviau. Tai yra metas, kada kūdikis yra visiškai pasirengęs gimti.

Būsima mama. Paskutiniame trimestre moteriai vaisiaus spaudimas pilve gali pasidaryti nemalonus, nepatogus, sukeliantis rėmenį bei šlapimo nelaikymą, vidurių užkietėjimą ar net hemorojų, kartais atsiranda ir išskyrų iš makšties. Pilvo oda gali pradėti niežėti, sausėti, tačiau, jeigu tai tampa nepakeliama, o kartu atsiranda ir tokie simptomai, kaip pykinimas, pradingęs apetitas ar net gelta – būtina kreiptis į gydytoją.

Odos raudonis, rankas ir kojas nusėjusios iškilios dėmės, niežulys – tai pasikeitimai, kurio po gimdymo dažniausiai praeina.

 
Komentarai (1)
kodel visur akcentuojama,kad nestumas trunka 9menesiu o kai pastoji daktarai duoda 10?
Naujas komentaras