Prostatos vėžys: ką turi žinoti apie prevenciją?

ribbon-blue-color-crop-hands.jpg
 
Prostatos vėžys yra viena didžiausių grėsmių vyresnio amžiaus vyrų sveikatai. Tai įrodo ir skaičiai – Jungtinėse Amerikos Valstijoje prostatos vėžys yra antras pagal dažnumą vyrams diagnozuojamas vėžys. Šiame tekste plačiau pakalbėsime apie prostatos vėžį: kaip jis pasireiškia ir kaip nuo jo apsisaugoti?

Prostatos vėžys: kas tai?

Prostatos vėžys yra vyresnio amžiaus vyrų liga – daugiau nei 75% vėžio atvejų diagnozuojami vyresniems nei 65 metų vyrams. Tačiau pastaraisiais metais sergamumas išaugo ir jaunesnio amžiaus grupėse.

Maždaug 10% prostatos vėžio atvejų yra paveldimi, tad jeigu šeimoje yra bent vienas prostatos vėžio atvejis, svarbu stebėti savo sveikatą ir reguliariai ją tikrintis.

Kokie yra prostatos vėžio simptomai?

Ankstesnėse ligos stadijose prostatos vėžys retai pasirešikia kokiais nors specifiniais simptomais. Vėliau apatiniuose šlapimo takuose gali pasireikšti šie reiškiniai:

• Sudėtingas šlapinimasis (pavyzdžiui, prasta šlapimo tekėjimo srovė);
• Nevisiškas šlapimo pūslės ištuštinimas;
• Neįprastai padažnėjęs noras šlapintis;
• Gausus šlapinimasis naktį;
• Ejakuliacijos problemos;
• Hematospermija – kraujo buvimas spermoje;
Erekcijos disfunkcija;
• Lokaliai išplitęs prostatos vėžys gali užkimšti inkstus ir sukelti inkstų nepakankamumą;
• Prostatos vėžys dažniausiai plinta į kaulus ir gali sukelti kaulų skausmą, anemiją ar lūžius.

Ar prostatos vėžys yra išgydomas?

Jei liga diagnozuojama anksti ir yra lokalizuota prostatos liaukoje, ji gali būti išgydoma. Per pastaruosius du dešimtmečius anksti paskelbta diagnozė ir gydymas žymiai sumažino prostatos vėžio sukeltų mirčių skaičių.

Gydymo planai pacientams labai skiriasi. Yra du pagrindiniai lokalizuotų ligų gydymo būdai:

• Radikali chirurgija (radikali prostatektomija);
• Radikalus spindulinis gydymas.

Dažnai radikali prostatektomija turi pranašumą prieš spindulinį gydymą, siekiant ilgalaikės vėžio kontrolės. Jis kelia nedidelę šlapimo nelaikymo ir erekcijos sutrikimų riziką, tačiau užtikrina gerą vėžio kontrolę, tikslią stadiją ir, jei reikia, padeda planuoti tolimesnį gydymą. Tam tikrais atvejais kartu su spinduliniu gydymu skiriamas gydymas hormonais.

prostata, vėžys

Prostatos vėžio prevencija: ką apie ją žinoti?

Visų pirma, reikia pabrėžti, kad nėra tikslaus būdo užkirsti kelią prostatos vėžiui. Tyrimų rezultatai dažnai prieštarauja vienas kitam, o dauguma tyrimų nėra skirti galutinai įrodyti, ar kažkas apsaugo nuo prostatos vėžio. Tačiau sveika gyvensena, subalansuota mityba, sportas tikrai nepablogins situacijos. 

Be viso to, svarbu žinoti, kad senstant tikimybė susirgti prostatos vėžiu didėja. Rasė ir genetika taip pat vaidina didelį vaidmenį susirgimams. Pavyzdžiui, afroamerikietis turi didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu nei baltasis amerikietis vyras. 

Jeigu giminėje yra prostatos vėžiu sergančių vyrų, svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, nes kuo anksčiau vėžys bus pastebėtas, tuo didesnė tikimybė išgydyti jį be jokių komplikacijų ar pasekmių. 

Kokį maistą vartoti? 

Vakarų šalių vyrai prostatos vėžiu serga daug dažniau nei vyrai Azijoje. Nors niekas negali galutinai paaiškinti šio reiškinio, ekspertai įtaria, kad dėl to kalti Rytų ir Vakarų mitybos skirtumai. Blogi mitybos įpročiai gali pažeisti DNR ir sukelti vėžį.

Tyrimai rodo, kad su maistu gaunami riebalai didina prostatos vėžio riziką. Būtina pašalinti sočiuosius riebalus ir laikytis sveikos mitybos. Maisto produktai, kurių sudėtyje yra riebalų, yra mėsa, riešutai, aliejus ir pieno produktai, tokie kaip pienas ir sūris – tad šių produktų kiekį mityboje reikėtų mažinti. Sutelkite dėmesį į sveikus riebalus, tokius kaip omega-3 riebalų rūgštys iš riešutų, sėklų ir žuvies. Valgykite daugiau vaisių ir daržovių. Venkite apdegusios mėsos. Sudegusi mėsa, kepama aukštoje temperatūroje arba kepama ant grotelių, gali sudaryti cheminį junginį, kuris sukelia vėžį. Gerkite žaliąją arbatą. Taip pat siūloma mesti rūkyti ir mažinti suvartojamo alkoholio kiekį. Maisto papildai, kurie gali sumažinti riziką susirgti prostatos vėžiu, yra šie: selenas, vitaminas E, likopenas.

prostata, vyras

Reguliari mankšta ir sveiko svorio palaikymas

Nutukimas taip pat gali būti agresyvesnio prostatos vėžio išsivystymo rizikos veiksnys. Apskritai, svorio metimas ir sveiko svorio išlaikymas senstant gali padėti sumažinti vėžio ir daugelio kitų sveikatos problemų riziką.

Be to, kad mankšta padeda pasiekti sveiką svorį, ji gali sumažinti uždegimą, pagerinti imuninę funkciją ir kovoti su kai kuriais neigiamais sėslaus gyvenimo būdo padariniais – visa tai gali padėti išvengti vėžio.

Taip pat tyrimai rodo, kad vyrams, kurie dažniau ejakuliuoja (su seksualiniu partneriu arba be jo), tikimybė susirgti prostatos vėžiu buvo iki dviejų trečdalių mažesnė. Tyrimai vyksta, tačiau kai kurie ekspertai teigia, kad ejakuliacija išvalo toksinus ir kitas medžiagas, kurios gali sukelti uždegimą.

Apibendrinant, mūsų patarimas būtų toks – rinkitės sveikesnę mitybą, atsisakykite žalingų įpročių ir reguliariai sportuokite. Nors vis dar trūksta tyrimų, kurie įrodytų, kad šie gyvenimo pokyčiai gali sumažinti prostatos vėžio riziką, jie tikrai leis mėgautis geresne savijauta. Nepamirškite reguliariai tikrintis sveikatos ir be reikalo nestresuokite – tai taip pat padės gyventi laimingesnį ir ramesnį gyvenimą.

 
Komentarai
Naujas komentaras